Utascha SFN op stal bij Dubbeldam

WEERSELO - Het Springpaarden Fonds Nederland heeft besloten de tienjarige merrie Utascha SFN voorlopig onder te brengen in Stal De Sjiem van Jeroen Dubbeldam. Het SFN nam die beslissing na een gesprek tussen haar voorzitter van de directie Gerrit Jan Swinkels met ruiter Eric van der Vleuten en na overleg met de selecteurs van het fonds. Daarbij werd overeengekomen dat de wegen van Utascha SFN en Eric van der Vleuten zullen scheiden.

Hoewel het SFN daarover geen medededlingen heeft het er alle schijn van dat het fonds en de selecteurs er niet voldoende vertrouwen in hebben dat Eric van der Vleuten met Utascha successen gaat boeken tijdens internationale kampioenschappen. Zowel bij het WK Van 2010 in Kentucky als dit jaar bij de EK in Madrid leverde de combinaties niet de prestaties waarop was gehoopt. Nadat Van der Vleuten het voor hem teleurstellende nieuws had gehoord, wilde hij ook dat Utascha zo snel mogelijk naar een nieuwe omgeving verhuisde.

Eén van de belangrijkste doelstellingen van het SFN is er zorg voor te blijven dragen dat de best bij een paard passende ruiter in het zadel zit, om zo tot maximale prestaties te kunnen komen tijdens internationale kampioenschappen. De vraag aan welke ruiter het SFN de inmiddels tienjarige merrie Utascha SFN nu ter beschikking gaat stellen is nog onderwerp van overleg.
Zolang dat niet bekend is, zal Jeroen Dubbeldam de training van Utascha voor zijn rekening nemen.

Het is echter niet uitgesloten dat de merrie in Weerselo blijft. "Ze zullen haar hier heus met een gedachte gebracht hebben", veronderstelt Jeroen Dubbeldam. "Het ligt er ook aan hoe het allemaal verloopt met BMC Van Grunsven Simon." De Olympisch kampioen van 2000 (Sydney) duidt daarbij op de mogelijke verkoop van zijn topper, momenteel het beste paard van de wereld. "De kans zit er natuurlijk in dat hij voor 1 januari nog weggaat. Er is interesse voor hem en ook serieus vraag naar hem. Maar voorlopig ga ik er nog vanuit dat hij bij mij blijft.
Is dat niet zo, dan kan het zijn dat ik misschien moet proberen met Utascha naar de Olympische Spelen van Londen te gaan. Dan hangt het er uiteraard ook nog van of het klikt tussen mij en Utascha. Daar kan ik nog helemaal niets over zeggen, ik ga vanmiddag pas voor het eerst met haar aan het werk. Voorlopig heeft het dus nog geen zin daarover te specularen. Als Simon blijft, en daar ga ik nog steeds van uit, dan denk ik dat ze Utascha hier niet zullen laten. Het lijkt me voor het SFN niet handig om twee potentiele Olympiade-paarden op één stal onder te brengen."

Eric van der Vleuten kan weinig waardering opbrengen voor het besluit van het SFN. "Zielig en van een laag niveau", riep hij in de microfoon van Omroep Brabant. "Zo ga je niet met ruiters om. Kennelijk zijn ze ontevreden over mijn prestaties. Maar de afgelopen jaren hebben we vier landenwedstrijden gewonnen en ik was daar vier keer bij."

In Madrid kwam Van der Vleuten tijdens het EK zwaar ten val met Utascha SFN. Naar aanleiding daarvan overwoog hij zelfs zijn loopbaan af te sluiten. Volgens directievoorzitter Gerrit Jan Swinkels heeft dat niet meegespeeld bij het besluit Utascha aan een andere ruiter toer te wijzen.

"Bij ons fonds bepalen vijf deskundigen wat er gebeurt. Zij hebben heel kritisch gekeken en vinden dat deze stap met het oog op de Spelen van Londen nodig was. We moesten nu wel beslissen, want na 1 januari mogen ruiters niet meer van paard wisselen als ze er in Londen bij willen zijn."

Foto Eric van der Vleuten met Utascha SFN van Bruno de Lorenzo/FEI

Meer Springen

OPGLABBEEK - Mart IJland boekte donderdag tijdens het concours in het Belgische Opglabbeek een imponerende zege in de toprubriek over 1,45 meter op... (13-02-2026)
MARIËNHEEM - Met een supersnelle rit reed Gert-Jan Bruggink zaterdag al zijn concurrenten op grote afstand tijdens het concours hippique in... (10-02-2026)
RIESENBECK – Jesse Berkers mag terugkijken op een uiterst succesvol verlopen weekend tijdens het internationale concours hippique van Riesenbeck. (10-02-2026)
SAASVELD – Het springen in de Ankerhal van Saasveld leverde woensdag in de hoogste klassen fraaie zeges op voor Conor Drain met Drake Z over 1,35... (05-02-2026)
AMBT DELDEN – Edwin Oosterbroek sloeg een dubbelslag tijdens Indoor Ambt Delden. De 61-jarige Dinkelruiter zegevierde woensdag op superieure wijze in... (01-02-2026)
AMBT DELDEN – Noëlle Klokman had vrijdag het laatste woord in de strijd om de Grote Prijs van Indoor Ambt Delden. De amazone uit Barchem klopte in de... (31-01-2026)
AMSTERDAM – De Fransman  Julien Epaillard won drie jaar geleden met Donatello d’Auge de Amsterdamse omloop van de Wereldbeker wonnen. Aan dat succes... (25-01-2026)
AMSTERDAM - Frank Schuttert won zaterdag met een zinderende barragerit zijn tweede Grote Prijs van Amsterdam. In 2013 pakte een nog piepjonge Frank... (25-01-2026)
AMSTERDAM - Willem Greve boekte zaterdag in der Amsterdamse RAI een prachtige overwinning. Met zijn vijftien jaar oude bruine hengst Grandorado TN... (24-01-2026)
SAASVELD – Hessel Hoekstra was vrijdag de baas in de strijd om de Grote Prijs van het concours van St. Hubertus. In de hoofdrubriek bleek de ruiter... (17-01-2026)
MÜNSTER – Nog nooit in de rijke historie van het CSI in Münster won een Nederlander het Championat  van die stad. Tot Gerben Morsink de ban brak. Met... (12-01-2026)
BASEL - Kim Emmen schreef dit weekend in Basel geschiedenis. Met haar machtige schimmelruin Imagine NOP werd ze vrijdagavond voor het eerst winnaar... (12-01-2026)
GRONINGEN - Steven Veldhuis en Annelies Vorsselmans eindigden zaterdag keurig als tweede en derde in de strijd om de Grote Prijs van het IICH... (11-01-2026)
GEESTEREN (G) – De veertienjarige bruine hengst Highway TN (v. Eldorado van de Zeshoek) is voor de rest van dit jaar verhuurd aan de Amerikaanse... (10-01-2026)
GRONINGEN – Mart IJland boekte donderdag een fraaie zege in de eerste kwalificatie voor de Grote Prijs van het IICH Groningen. Met zijn elfjarige... (09-01-2026)
MARIENHEEM – Het duo Veldhuis liet zich tijdens de Sallandse Ruiterdagen weer eens van zijn beste kant zien. Vader Steven en zoon  Stef bezetten... (07-01-2026)
WIERDEN – Cindy Kosse vertolkte de absolute hoofdrol tijdens het Kerstindoor in Wierden. In manege De Vossenbos eiste de talentvolle amazone in de... (05-01-2026)
GRONINGEN – Jesse Berkers en Joanne Wes sloten zaterdag de nationale versie van het indoor concours hippique in Groningen af met prima prestaties.... (04-01-2026)
MECHELEN – Met een vijfde plaats in de zevende wedstrijd van de reeks heroverde Willem Greve maandag in Mechelen de koppositie op de ranglijst van de... (31-12-2025)
LONDON – Hessel Hoekstra presteerde zaterdag en zondag prima tijdens het CSI5* in Londen. Zowel met zijn elfjarige Holsteiner tophengst Comthago VDL... (21-12-2025)