TWEE KEER NEDERLANDSE WINST IN GROTE PRIJZEN BIJ DYF WIERDEN

Marchal en Engelsman de uitblinkers

WIERDEN - De twintigste editie van het Dutch Youngster Festival werd afgesloten met vier Grote Prijzen voor de jeugdruiters. Brabander Tristan Marchal (bovenste foto) won al vrijdagavond bij de young riders. Lily Engelsman bewees zaterdag met haar krap veertien jaar nogmaals haar uitzonderlijke klasse door DYF af te ronden met een GP-zege bij de children en een derde plek in de GP voor pony’s, gewonnen door de Britse Lily Freeman-Attwood. De Belg Mathias Hazebroek, winnaar van teamgoud in de landenwedstrijd, pakte bij de junioren de Grote Prijs mee.

De winst voor Tristan Marchal is bijzonder. Als outsider won hij in april de eerste twee omlopen op het NK springen voor young riders en zette hij zich in één klap op de kaart. Vrijdagavond troefde hij de sterk rijdende Lars Kersten op H-Cassino af in de Grote Prijs dankzij een binnendoorwending in de barrage en werd zijn doorzettingsvermogen beloond met 1.250 euro. Marchal is een jeugdruiter die zijn eigen startgeld en onkosten betaalt, dus de eerste prijs was welkom.

Slapen in de trailer
“Ja, ik ben heel erg zelfstandig”, lacht hij. “Ik ga naar concours met weinig luxe. Als ik soms kijk met wat voor een vrachtwagens de ruiters komen aanzetten en wat ze meehebben? Concourskasten vol. Dat is toch niet normaal? Het is echt een elitesport. Daar kom ik aan met m’n ene paard, kunststof wagentje en goedkope spulletjes. Zelf slaap ik ‘s nachts in de trailer. Dat geeft niet. Als ik maar kan meerijden. Ik heb het geluk dat ik een ongelooflijk goed paard heb in Sambucca en dat ik zelf een beetje snel kan rijden”, vertelt Tristan Marchal.

“Ik heb de wil en motivatie om me er vooraan bij te rijden en als dat lukt kan ik uit de kosten komen. Het is wel alle zeilen bijzetten om het financiële plaatje rond te krijgen hoor. Ik moet m’n ouders ook betalen om mijn paard te kunnen rijden. Zij krijgen eenderde deel van het bedrag dat ik na een concours over houd. Veel is dat dus niet, maar dat hoeft ook niet. Ik geniet hiervan en we zien wel waar het schip strandt. Ik probeer in elk geval zo hoog mogelijk te komen met dit paard. Ondertussen rijd ik zoveel mogelijk paarden op een dag. Van zadelmak maken tot oudere paarden. Door veel paarden te rijden leer je het, zeg ik altijd.”

Zeker van teamplek

De bondscoaches Luc Steeghs en Edwin Hoogenraat zullen binnenkort hun EK-teams bekend maken. Een amazone die zeker zal zijn van een teamplek, is Lily Engelsman (hiernaast) die ongelooflijke resultaten neerzette. Teambrons in de landenwedstrijd pony’s en derde in de Grote Prijs met Blackwoodland Rock. Teamzilver in de landenwedstrijd voor children landenwedstrijd, winst in de Grote Prijs en een tweede prijs op de openingsdag met Whipped Cream.

“Ongelooflijk. Ja, het is m’n eigen dochter, maar ik mag denk ik best zeggen dat het niet normaal is hoe ze afgelopen week reed”, vertelt Carry Huis in ‘t Veld, die zelf in 2000 de kwalificatie voor de wereldbekerwedstrijd op Jumping Amsterdam won en weet wat topsport inhoudt. Ze heeft bewondering voor de focus van haar Lily.

“Ze moest in de Grote Prijs voor children als eerste van start, terwijl ze nog maar net uit de prijsuitreiking voor de pony’s was. Dat was best wel stressen, maar ze zette het van zich af in de ring en reed echt goed. Haar pony is niet de snelste van zichzelf. In een barrage van vijftien dachten we dat een topklassering moeilijk zou zijn, maar ze duwde hem vooruit. Het lijkt erop dat ze bij de pony’s én children naar het EK zou mogen, maar ze zal moeten kiezen. Heel moeilijk. Maar in beide jeugdklasses EK rijden mag niet volgens de reglementen.”

In het zonnetje
Oud-voorzitter Wim Blokland werd nog in het zonnetje gezet op het Dutch Youngster Festival en bedankt voor al zijn inspanningen. Ruben Hofman prijst namens het bestuur het werk dat hij verricht heeft. “Fijn dat het dit jaar ook weer super verlopen is. We hebben heel veel positieve reacties gehad van de deelnemers, trainers en ouders. Volgens hen is Wierden nog veel beter dan andere gerenommeerde jeugdconcoursen. Ze noemen ons ‘very kind’. Err heerste een topsfeer en de bodem heeft zich fantastisch gehouden. Welke bodem herstelt zo snel en goed na een hoosbui met 64 mm water? 

“Veel opstekertjes dus”, vindt Ruben Hofman. “En nu verder. Voor volgend jaar hopen we nog wat meer sponsoring op te halen, zodat we tijdens Outdoor Wierden en het Dutch Youngster Festival extra dingen kunnen bieden voor het publiek”, klinkt het ambitieus.

ALLE UITSLAGEN

Foto's © www.fototrailer.nl

Meer Springen

VEENINGEN - De 20-jarige Evi Wiefferink uit Wierden won zaterdag het Championnat tijdens CH De Wolden in Veeningen. Ze hield met Jucatan VDL haar... (25-07-2026)
HAGEN – Thijmen Vos veroverde vrijdag op Cadillac Z de Europese titel springen met de Nederlandse young riders en gaat in het individuele klassement... (24-07-2026)
LATTROP – Op de terreinen van Het Pandoer in Lattrop begint komende zondag de derde editie van de succesvolle Twentse Grascompetitie met voor het... (24-07-2026)
HAGEN – Thijmen Vos ligt na de tweede dag van het EK springen voor young riders in Hagen individueel en als lid van het Nederlandse team op... (23-07-2026)
Cindy Kosse boekte de afgelopen dagen twee keer succes. Ze werd in IJsselmuiden Overijssels kampioene over 1,30 meter in en zegevierde enkele dagen... (23-07-2026)
DIEPENHEIM – Een superieure Lars Schröder schreef dinsdag de zevende editie van het Masterspringen in Diepenheim op zijn naam. Met de twaalfjarige... (22-07-2026)
VEENINGEN – Hessel Hoekstra sloot zondag het CSI2* CH De Wolden in Veeningen af met een derde plaats op de negenjarige bruine hengst VDL Mindset ES... (20-07-2026)
VEENINGEN – Thijmen Vos tekende zaterdag als enige ruiter uit de regio voor een overwinning tijdens het CH De Wolden. Met zijn zestienjarige bruine... (19-07-2026)
VEENINGEN – Jessie Wiefferink reed vrijdag tijdens het CSI1* De Wolden naar de zege in groep 2 van de rubriek over 1,30 meter op tijd. Met haar... (18-07-2026)
DIEPENHEIM – Het terrein van PSV Diepenheim aan de Krommedijk is dinsdag 21 juli het decor van de zevende editie van het Masterspringen in het dorp.... (16-07-2026)
HAAKSBERGEN – Gerben Morsink had zondag met zijn negenjarige donkerbruine merrie Hekina Z (v. Harley VDL x Nabab de Reve) het laatste woord in de... (13-07-2026)
HAAKSBERGEN – Net als een dag eerder waren Steven Veldhuis en Mayke Leusink de uitblinkers tijdens Outdoor Lonneker. Dit keer was Steven Veldhuis de... (11-07-2026)
HAAKSBERGEN – Mayke Leusink en Steven Veldhuis vertolkten de absolute hoofdrollen op de eerste dag van Outdoor Lonneker, het concours van Het Twentse... (10-07-2026)
ERMELO – Willem Greve is de enige springruiter uit de regio die kandidaat is voor deelname aan het WK Aken. De drievoudig nationaal kampioen uit... (08-07-2026)
OMMEN – Het 21-jarige Amerikaanse springtalent Ansgar Holtgers hield zondag veertien concurrenten achter zich in de barrage van de Grote Prijs van... (05-07-2026)
OMMEN - Onder luid gejuich van het thuispubliek beleefde mede-organisator én ruiter Frank Schuttert zaterdagavond tijdens CSI3* Ommen een droomslot. (05-07-2026)
OMMEN – Net als een dag eerder in de eerste kwalificatie voor de strijd om de Grote Prijs van het CSI3* Ommen was Hessel Hoekstra in de tweede... (03-07-2026)
OMMEN - De eerste kaarten zijn geschud bij CSI Ommen en een groep ruiters is al verzekerd van een startbewijs voor de strijd om de Grote Prijs over 1... (03-07-2026)
OMMEN – De naam Hoekstra als winnaar van een rubriek bij springwedstrijden is allang geen uitzondering meer. De zege van Marit Hoekstra tijdens CSI... (01-07-2026)
ALMELO – De Almelose Ruiterdagen zijn woensdag alsnog vroegtijdig afgebroken. De te verwachten enorme hitte van deze dagen heeft de organisatie... (25-06-2026)