Jan Maathuis (76) plotseling overleden

GEESTEREN - In het Medisch Spectrum Twente in Enschede is in de nacht van woensdag op donderdag Jan Maathuis onverwacht overleden. De voormalig topruiter, paardenhandelaar en medegrondlegger van CSI Twente was daar opgenomen, nadat hij was getroffen door een hersenbloeding. Jan Maathuis is 76 jaar geworden. Maathuis werd in zijn loopbaan als springruiter vijf keer nationaal kampioen. In 1963 pakte hij de titel met Troongravin Anna, in 1965, 1967 en 1968 met Fliegette en in 1969 met The Saint. 

Vijftien jaar lang was Jan Maathuis vaste keus in de Nederlandse equipe van springruiters. Onder zijn leiding groeide Stal Maathuis uit tot een mondiaal bekende handelsstal van spring- en dressuurpaarden. Jan Maathuis was, samen met onder anderen zijn broer Gerard en Jan Koopmans de grondlegger van het international concours hippique in Geesteren, dat in 1975 de eerste editie beleefde en later bekend werd onder de naam CSI Twente. Jan was de man die als handelaar de contacten had in de international ruiterwereld, Gerard – anno 2015 nog altijd – de man van de organisatie.

Geen concurrent, maar de zoon van
In een interview in 1988 voor de officiële CSI-krant vertelt Jan Maathuis onder meer dat hij aanvankelijk als handelaar moest uitleggen dat hij geen concurrent was van de bekende Gerhard ‘Mensman’, maar diens zoon. “Pas nadat ik als Nederlands kampioen een beetje bekend begon te worden in het buitenland, ben ik de echte familienaam gaan gebruiken. Ik had de mazzel dat mijn vader ontzettend veel verstand van paarden had, dat ik zelf op in Nederland geboren paarden vijf keer kampioen van Nederland ben geworden en dat in die tijd de export van paarden echt op gang begon te komen.”

Zelf had hij in die jaren het beste van het beste onder het zadel. The Saint, Golden Dream en Rex the Robber werden via het Erve Maathuis wereldtoppers en grote successen boekte hij ook met Calypso en niet te vergeten met Dolman.

Nadat hij de regie over de springstal van zijn vader had overgenomen, was het onvermijdelijk dat Jan Maathuis een keus moest maken tussen handel en zelf topsport bedrijven. Het werd in 1974 het eerste. In de gouden jaren stonden honderden talentvolle paarden tegelijk op stal in Geesteren. “Het doel is snel omzet maken en dat betekent dat je paarden in principe maar kort op stal hebt staan. Natuurlijk loop je daarbij een risico, maar het is ook je visitekaartje dat je keus hebt voor elke doelgroep. In wezen ben ik niets anders dan de intermediair tussen fokker en eindgebruiker”, zei hij er ooit van.

“Ik houd geen paard omdat ik denk dat het over twee jaar twee ton meer waard is. Ik ben nu eenmaal opgegroeid met het begrip handel en zie dat zuiver materialistisch. Ik zou de zaken niet optimaal kunnen doen als ik vier of vijf maanden per jaar op tournee zou zijn.”

Ondanks zijn overtuigingskracht en kennis als handelaar was Jan Maathuis, ook bijgelovig. In het eerder aangehaalde interview uit 1988 zei hij daar zelf over: “Ik droeg altijd dezelfde rode jas en rode cap. Als ik dat een keer niet deed, ging er prompt wat mis. Maar het meest benauwd krijg ik het, als ik een zwarte kat zie. Dan blijf ik naar zo’n beest kijken. Zie ik geen witte haren, dan koop ik die dag geen paard en doe ik helemaal niets. Dan wacht ik net zo lang tot ik een kat zie met wat andere kleuren. Ik ben echt doodsbenauwd voor een zwarte kat. Ik heb het al eens meegemaakt dat ik weg moest voor zaken overzee. Vloog er bij Diemen een zwarte kat over de weg. Ik ben omgedraaid en zo weer naar huis gereden.”

Met Jan Maathuis is een van de grootste te iconen uit de geschiedenis van de Twentse springsport heengegaan.
Zondagavond is er in de St.Pancratiuskerk in Geesteren een avondwake ter nagedachtenis aan Jan Maathuis. Maandag is de crematie in besloten kring.

Hippisch Twente wenst alle nabestaanden veel sterkte toe om dit onmetelijk grote verlies te kunnen dragen, in het bijzonder zijn vrouw Anneke, dochter Desirée en zoon Bart.

Foto van Jan Lansink/CSI Twente

Meer Springen

»
HAAKSBERGEN - Meteen al nadat de vosmerrie Porsche Knight (v. Komme Casall TN x Verdi) in maart bij hem op stal kwam, had Steven Veldhuis een goed... (05-08-2025)
»
HAAKSBERGEN - Meteen al nadat de vosmerrie Porsche Knight (v. Komme Casall TN x Verdi) in maart bij hem op stal kwam, had Steven Veldhuis een goed... (05-08-2025)
»
De piste van de Schröder Masterclass is op maandagavond het podium waarop deelnemers van de Golden Oldies schitteren als vanouds. Als... (05-08-2025)
»
De strijd om de Salta Hobby Horse Cup is op zondag 10 augustus een nieuw onderdeel van de Schröder Masterclass. Deelnemers springen met een... (03-08-2025)
»
LATTROP – Stijn Roelink steeg zaterdag letterlijk naar grote hoogte. Op zijn elfjarige ruin Joyride (v. Denzel van ’t Meulenhof) overwon hij in de... (03-08-2025)
»
Wat ooit begon als een spannende wedstrijddag op haar pony is voor Lisa Spikkert (29) uitgegroeid tot een belangrijke rol binnen de organisatie van... (02-08-2025)
»
LATTROP – De strijd om de Grote Prijs van Het Pandoer draaide vrijdag tijdens het concours van De Grensruiters in Lattrop uit op een bijna compleet... (02-08-2025)
»
Al vanaf de allereerste editie is Gerrit Echtermeijer een vertrouwd gezicht in en rond de piste van de Schröder Masterclass. Niet als ruiter of... (01-08-2025)
»
Samen met haar imponerend springende schimmelmerrie Mama Mia Picobello vormt Lisa Schröder al geruime tijd een schier onklopbare combinatie. Het duo... (31-07-2025)
»
Droom je van een toekomst in de paardensport? Dan kun je niet vroeg genoeg beginnen. Dat weten de zussen Fleur (10) en Lauren (7) Haselbekke uit... (30-07-2025)
»
Ruud Droste is alweer acht jaar voorzitter van de organisatie van de Schröder Masterclass, die dit jaar van 9 tot en met 12 augustus de 24ste editie ... (29-07-2025)
»
ZUIDWOLDE – Jasmin Seppälä maakte zaterdag een sterke indruk tijdens het CSI Zuidwolde. Met haar achtjarige bruine merrie Attention Z (v. Atomic Z)... (28-07-2025)
»
VALKENSWAARD – Met een machtige barragerit stelde Willem Greve zondag met de veertienjarige bruine hengst Grandorado TN NOP (v. Eldorado van de... (27-07-2025)
»
ZUIDWOLDE – Thjimen Vos behaalde donderdag met de vijftienjarige bruine ruin Feliek-H (v. Azteca VDL) onder het zadel een mooie derde plaats in de... (25-07-2025)
»
DIEPENHEIM – Meike Zwartjens mocht zich dinsdagavond laten kronen tot winnares van de zesde editie van het Masterspringen in Diepenheim. De amazone... (22-07-2025)
»
DIEPENHEIM – Bij SV Diepenheim staat dinsdagavond de zesde editie van het masterspringen op het programma. Vorig jaar greep Hessel Hoekstra de... (21-07-2025)
»
BENTELO – Lars Schröder was zaterdag afgetekend de sterkste in de toprubriek over 1,30/1,35 meter tijdens de eerste wedstrijd voor de Twentse... (21-07-2025)
»
ZUIDWOLDE – Mart IJland was zondag de aanvoerder van vijf regioruiters, die tijdens de strijd om de Grote Prijs van het CSI1* in Zuidwolde een plek... (21-07-2025)
»
ZUIDWOLDE – Mart IJland was zondag de aanvoerder van vijf regioruiters, die tijdens de strijd om de Grote Prijs van het CSI1* in Zuidwolde een plek... (21-07-2025)
»
LA CORUNA - De climax van het EK springen vond zondag plaats met de individuele finale. De 30-jarige Kim Emmen begon vanaf de veertiende plek aan... (20-07-2025)