Historische trilogie Jeroen Dubbeldam

AKEN – Jeroen Dubbeldam heeft het rijtje international springtitels compleet. In Aken bleef de regerend wereldkampioen met zijn sensibele, maar in de springring o zo betrouwbare SFN Zenith NOP twee keer foutloos op de slotdag van de strijd om het Europees kampioenschap. In zijn eerste rit nam hij de koppositie over van de Spanjaard Moya, in de tweede omloop stelde hij zijn derde individuele titel veilig na het Olympisch goud van Sydney in 2000 en het wereldkampioenschap van vorig jaar in Caen.

Jeroen Dubbeldam zorgde daarmee voor een voor Nederland unieke reeks. Nooit eerder was het een landgenoot gelukt alle drie international kampioenschappen als individueel ruiter op zijn naam te schrijven. En slechts een buitenlander deed het hem ooit voor. Net als de Duitser Hans-Günter Winkler mag Dubbeldam zich, een jaar voor de Olympische Spelen van Rio de Janeiro een legendarische springruiter noemen.

Jeroen Dubbeldam is pas de tweede Nederlander in de geschiedenis, die de Europese titel verovert. Johan Heins ging hem in 1977 in Wenen voor met Seven Valleys Z. Oranje werd in dat jaar ook kampioen bij de landenteams.

“Ik was heel scherp op dit kampioenschap”, sprak Jeroen Dubbeldam na zijn ongelooflijke prestaties in Aken door zijn bijna gebruikelijke vreugdetranen heen. Dit is het mooiste waarvan je als ruiter kunt dromen. Alles ging volgens plan. Mijn paard heeft het me gewoon heel gemakkelijk gemaakt."
De Belg Gregory Wathelet pakte het zilver, de Fransman Simon Delestre het brons.

Zonder een enkele springfout
Op een voor Dubbeldam bijna gebruikelijke manier, maakte de ruiter uit Weerselo het in de finale van het Europees kampioenschap op fenomenale wijze af. Zonder ook maar een enkele springfout te maken over vijf loodzware ronden, voegde Dubbeldam individueel goud toe aan het teamgoud van afgelopen vrijdag.

"Een droom die uitkomt. Hier in Aken winnen, op het mooiste concours van de wereld. Mooier kan gewoon niet. Ik moet het nog even laten bezinken, maar wat super is het de afgelopen dagen geweest."

Ongelooflijk paard
Maar zo gemakkelijk leek het bij de eerste finaleronde niet. SFN Zenith NOP herinnerde zich het lawaai van afgelopen vrijdag toen hij de immense ring van het stadion in Aken binnen ging en durfde de ring niet in. “Het stadion explodeerde toen en mijn paard ook. Ik snap nu wel wat Edward Gal vorige week meegemaakt heeft”, kijkt Dubbeldam terug. “Maar eenmaal in de ring was het goed. Ik hou ervan als het publiek enthousiast is. Dat hoort er ook bij. Zenith is een ongelooflijk paard. Vorig jaar werden we dubbel wereldkampioen toen hij in zijn eerste internationale jaar in de sport was. Hij zet het gewoon door, doet het gewoon weer. Dat is echt verbazingwekkend. Gregory Wathelet zette met zijn foutloze rit wel heel veel druk op me. Maar mijn paard gaf me zoveel vertrouwen, die was zo fit.”

Alles moet kloppen
Dubbeldam gaat de geschiedenis in als een van de meest succesvolle ruiters. “De Europese titel was de enige die nog miste op mijn palmares. Ik was ook echt heel erg gebrand om die te winnen. Maar het was een harde strijd. Er zijn zoveel goede ruiters en zoveel goede paarden. Alles moet dan kloppen en je moet geluk hebben. Dit is een droom die uitkomt.”

Jur Vrieling bekroonde een fantastisch kampioenschap met een vijfde plaats in de eindstand met VDL Zirocco Blue NOP. “Ik baalde wel enorm van de fout in de eerste manche. Maar Zirocco sprong nog beter dan in de landenwedstrijd.”

Maikel van der Vleuten en VDL Groep Verdi TN NOP sluiten het EK af op de veertiende plaats na een prachtige foutloze finaleronde, maar acht strafpunten in de eerste omloop. “Verdi liep iets teveel tegen de hand, waardoor ik de fout op de insprong van de dubbel kreeg. De tweede ronde was heel goed. In ieder geval weer een plak erbij”, zegt de sympathieke Maikel die vorig jaar teamgoud won op het WK en Olympisch teamzilver in London.

Bondscoach Rob Ehrens straalt: “Fenomenaal van Jeroen. Ik ben heel trots. Alle paarden zijn heel fit gebleven en hebben fantastisch gesprongen.”
Nederland sluit het tweeweekse Europees kampioenschap in Aken af als aanvoerder van het medailleklassement met vier gouden plakken (landenwedstrijden dressuur, springen en vierspannen, Jeroen Dubbeldam springen ), een zilveren medaille (IJsbrand Chardon vierspanrijder) en drie bronzen medailles (landenwedstrijd reining, Hans Peter Minderhoud dressuur en Koos de Ronde vierspanrijder).

Uitslag EK springen
Goud Jeroen Dubbeldam - SFN Zenith NOP (v. Rash R) 2,68 strafpunt
Zilver Gregory Wathelet (Bel) - Conrad de Hus (v. Con Air) 5,04 
Brons Simon Delestre (Fra) - Ryan des Hayettes (v. Hugo Gesmeray) 6,67 
5. Jur Vrieling - VDL Zirocco Blue NOP (v. Mr Blue) 9,29 
14. Maikel van der Vleuten - VDL Groep Verdi TN NOP) (v. Quidam de Revel) 13,85.

Foto van Stal De Sjiem

Meer Springen

HARBRINKHOEK – Markant paardenman Herman Seiger is zondag op 75-jarige leeftijd overleden. Seiger maakte naam als ruiter, fokker en handelaar. Hij... (12-10-2026)
IJSSELMUIDEN – Gerben Morsink schreef zaterdag met zijn negenjarige schimmelhengst Corthago Z (v. Cornet Obolensky)  in de Grote Prijs tijdens het... (11-10-2026)
SAASVELD – Mayke Leusink bewees vrijdag in de strijd om de Grote Prijs van Jumping Indoor Saasveld nog maar weer eens waarom ze momenteel als een van... (11-10-2026)
LIER – Gert-Jan Bruggink kan terugkijken op een geslaagd concours in het Belgische Lier. Hij sloot het vierdaagse CSI2* in de hal van De Azelhof met... (11-10-2026)
OSLO – Hessel Hoekstra sloot vrijdag in Oslo twee rubrieken af met een plek in de top tien. (10-10-2026)
SAASVELD – De eerste dag van Jumping Indoor Saasveld werd beheerst door het machtsvertoon van Steven Veldhuis. De Haaksbergenaar schreef woensdag... (08-10-2026)
OSLO – Hessel Hoekstra is het CSI5* in Oslo prima begonnen. In de Noorse hoofdstad, waar deze dagen wordt gestreden in het kader van de World Cup,... (08-10-2026)
SAASVELD - De wedstrijden voor springpaarden verplaatsen zich weer naar binnen. Het eerste concours in deze regio is het door De Molenruiters... (06-10-2026)
GEESTEREN – Benjo Plegt werd zaterdag tijdens de feestavond met circa tachtig gasten ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van de vereniging... (29-09-2026)
BEDIZZOLE – Gert-Jan Bruggink beleefde een prima doorstart tijdens het CSI in het Italiaanse Bedizzole. Op de terreinen van het Borgo la Caccia reed... (19-09-2026)
VRAGENDER – Jasmin Seppälä kroonde zich vrijdag tot winnares van de Grote Prijs van Outdoor Vragender. Met haar vosmerrie Newsflash (v. Conthargos)... (15-09-2026)
ASCONA – Hessel Hoekstra en Thijmen en Faye-Louise Vos reden afgelopen weekend keurig in het voorste gelid mee tijdens het concours in het Zwitserse... (14-09-2026)
Gert-Jan Bruggink tekende afgelopen weekend voor prima prestaties tijdens het CSI2* in het Italiaanse Bedizzole. Op de terreinen van het Borgo la... (14-09-2026)
HELLENDOORN – Amazones domineerden vrijdag in de strijd om de Grote Prijs van Jumping Outdoorn Hellendoorn. Slechts twee mannelijke deelnemers... (11-09-2026)
HELLENDOORN – Steven Veldhuis ontpopte zich donderdag tot de grote man op de tweede dag van Jumping Outdoor Hellendoorn. De Haaksbergenaar veroverde... (11-09-2026)
RIJSSEN – De laatste editie van de TCN Jumping Tour van dit jaar leverde dinsdag een unieke ontknoping op. De toprubriek om de ‘kleine’ Grote Prijs... (09-09-2026)
HOEVELAKEN  - Hessel Hoekstra en Jessie Wiefferink waren zaterdag zeer succesvol tijdens het concours van de rijvereniging De Laak in Hoevelaken. (08-09-2026)
AVENCHES – Thijmen Vos leverde zaterdag een puike prestatie in het Zwitserse Avenches. In de rubriek over 1,50 meter met barrage reed de Wierdenaar,... (07-09-2026)
LANGEVEEN – Het kon zondag niet op voor Mayke Leusink. Het misschien wel grootste talent uit deze contreien reed twee keer naar de eindzege in de... (07-09-2026)
LANGEVEEN – Lars Schröder bevestigde vrijdag zijn goede vorm door met zijn 12-jarige vosruin EIC Ambiance du Signeur de zege op te eisen in de... (05-09-2026)